بلاگ

ایران جزو پنج کشور برتر جهان در رشدکارآفرینی

در گزارش ستادراهبری نقشه جامع علمی مطرح شد:ایران جزو پنج کشور برتر جهان در رشدکارآفرینی/اشتغال ۳۰۰هزار نفر در شرکتهای دانش‌بنیان/پیشنهاد طراحی ارز دیجیتال ایرانی

ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در گزارش پایشی وضعیت شاخص‌های علم، فناوری و نوآوری ایران، آخرین وضعیت تحولات علمی و فناوری کشورمان بر اساس آمار و مستندات معتبر ملی و بین المللی، بررسی شد.

به گزارش دیده بان علم ایران در این گزارش که توسط معاونت پایش، ارزیابی و نظارت علم و فناوری ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور تهیه شده با اشاره به انتشار ۵۳ هزار و ۲۸۶ مستند علمی در پایگاه استنادی “وب آو ساینس” در سال ۱۳۹۷ از ارتقای رتبه کشورمان از رتبه ۱۹ در سال ۱۳۹۴ به رتبه ۱۶ در سال ۱۳۹۷ خبر داده شده ست.

همچنین براساس آمار منتشر شده در پایگاه Science & Engineering Indicators 2018″ رتبه رشد علمی ایران در سال ۱۳۹۷ پنجم جهان، رتبه ایران در تولید علم پانزدهم جهان و سهم جهانی کشورمان از تولید علم در همین سال ۱٫۸ درصد اعلام شده است.

برپایه مستندات ارائه شده در این گزارش و بر اساس آمار پایگاه استنادی اسکوپوس دانشمندان کشورمان در سال ۱۳۹۷تعداد ۶۰۴۱۲ مستند علمی منتشر کرده‌اند.

چهار هزار و ۴۶ شرکت دانش بنیان در کشور مشغول به کار هستند

در بخش مربوط به شاخص‌های زیرساختی علم و فناوری و در بخش مربوط به شرکت‌های دانش بنیان آمار ذیل ارائه شده است: تعداد شرکت‌های دانش بنیان در دی‌ماه ۱۳۹۷به عدد ۴۰۴۶ شرکت رسیده است.

در همین سال فروش شرکت‌های دانش بنیان به ۶۰۰ هزار میلیارد ریال رسیده و این شرکت‌ها ۴۲۸ میلیون دلار نیز صادرات داشته‌اند و همچنین در سال ۱۳۹۷ سیصد هزار نفر در شرکت‌های دانش بنیان شاغل بوده‌اند.

در بخش دیگر “گزارش پایشی وضعیت شاخص‌های علم، فناوری و نوآوری جمهوری اسلامی ایران” و در بخش مربوط به “پتنت” (درخواست ثبت حق استفاده از یک اختراع علمی) در سال ۱۳۹۷ از تعداد ۱۵۲۶۴ درخواست ثبت ارائه شده، ۳۶۶۸ درخواست مورد موافقت قرار گرفته و منجر به ثبت شده است.

در بخش مربوط به تعداد علائم و طرح‌های تجاری ثبت شده در سازمان بین المللی مالکیت معنوی (WIPO) هم آمار ذیل ارائه شده است:
در سال ۱۳۹۵ کشورمان با ۱۵ درخواست ثبت اختراع در جهان رتبه ۶۵ را به دست آورده و از نظر اختراعات گرنت شده نیز با تعداد ۴۴ اختراع دارای رتبه ۷۹ در جهان است.

در بخش مربوط به پارک‌های فناوری و مراکز رشد هم از صادرات ۴ میلیون دلاری پارک‌های فناوری و مراکز رشد خبر داده شده و آمده است:
در سال ۱۳۹۵ تعداد فناوری‌های مهم خلق شده در این پارک‌ها ۲۸۷۱ بوده است و حجم صادارت این پارک‌ها و مراکز بیش از ۴ میلیون دلار بوده است.

این گزارش همچنین در بخش مربوط به ارکان هفتگانه “شاخص جهانی نوآوری” (GII) آمار ذیل را ارائه داده است:

  • در رکن “نهادی” کشورمان از ۱۰۰ امتیاز توانسته امتیاز۴۸٫۳ را کسب کند.
  • در رکن “سرمایه انسانی و تحقیقات” کشورمان از ۱۰۰ امتیاز توانسته امتیاز۳۶٫۷ را کسب کند.
  • در رکن “زیرساخت‌ها” کشورمان از ۱۰۰ امتیاز توانسته امتیاز ۳۸٫۳ را کسب کند.
  • در رکن”پیچیدگی بازار” کشورمان از ۱۰۰ امتیاز توانسته امتیاز ۳۸٫۳ را کسب کند.
  • در رکن”پیچیدگی کسب و کار” کشورمان از ۱۰۰ امتیاز توانسته امتیاز ۲۱٫۹ را کسب کند.
  • در رکن”خروجی‌های دانشی و فناورانه ” کشورمان از ۱۰۰ امتیاز توانسته امتیاز ۳۰٫۸ را کسب کند.
  • در رکن”پیچیدگی بازار ” کشورمان از ۱۰۰ امتیاز توانسته امتیاز ۲۹٫۵ را کسب کند.

ایران یکی از پنج کشور برتر از نظر رشد کارآفرینی

این گزارش در بخش مربوط به “استارتاپ‌ها” با اشاره به این موضوع که زیست بوم استارت آپی از افراد نوآور، کارآفرین، سرمایه‌گذاران، مشاوران و سازمان‌های مختلف تشکیل شده، می‌افزاید: از جمله نهادهایی که در سال گذشته به پویایی زیست بوم استارت آپی کمک کرده‌اند؛ نهادهای ترویجی و آموزشی هستند و کشورمان با این بسترسازی مناسب توانسته در سال ۱۳۹۷ به یکی از ۵ کشور برتر از نظر رشد کارآفرینی تبدیل شود.

صرف ۰٫۸۶ درصد بودجه کشور در حوزه پژوهش

در بخش دیگری از “گزارش پایشی وضعیت شاخص‌های علم، فناوری و نوآوری جمهوری اسلامی ایران” و در مبحث مربوط به ” شاخص تامین و حمایت مالی از علم و فناوری” و براساس آمار ارائه شده توسط مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، در سال ۱۳۹۱ سرجمع اعتبارات پژوهشی دولتی ۳۹٫۵۵۷٫۱۴۲ میلیون ریال بوده که ۰٫۶۹ درصد از بودجه کل کشور بوده و این درحالی است که در سال ۱۳۹۷ این رقم به۱۰۲٫۴۵۷٫۷۴۵ میلیون ریال رسیده است که ۰٫۸۶ درصدر از بودجه کل کشور را شامل می‌شود.
در همین بخش و بر اساس مستندات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سهم هزینه کرد تحقیق و توسعه از تولید ناخالص داخلی طی سال‌های ۱۳۹۲، ۱۳۹۳، ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ به ترتیب ۰٫۷۲ درصد، ۰٫۸۵ درصد، ۰٫۹۲ درصد و ۱٫۰۴ درصد اعلام شده است.
“گزارش پایشی وضعیت شاخص‌های علم، فناوری و نوآوری جمهوری اسلامی ایران” همچنین حاکی است بودجه مصوب پارک‌های علم و فناوری در قوانین بودجه سالانه کشور در سال‌های ۱۳۹۴، ۱۳۹۵، ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ به ترتیب ۱٫۸۹۳٫۱۹۸ میلیون ریال، ۲٫۰۸۲٫۰۵۴ میلیون ریال، ۱٫۷۰۴٫۱۰۵ میلیون ریال و ۳٫۲۵۶٫۵۲۸ میلیون ریال بوده است.

به گزارش دیده بان علم در بخش پایانی این گزارش و ذیل عنوان” پیشنهادهای راهبردی” موارد ذیل پیشنهاد شده است:برون‌سپاری تامین علم نافع و رونق تولید در حوزه‌های اولویت‌دار به ۱۰ دانشگاه برتر کشور با قید مهلت ۶ ماهه برای انجام این کار،
برون‌سپاری برنامه‌های تحول‌آفرین در سرمایه‌گذاری و کیفیت‌ بخشی تولید داخلی به نهادهای نظام و حاکمیتی،
اخذ برنامه‌ها و طرح‌های پیشنهادی شرکت‌ها و شرکت‌های مادر تخصصی (هلدینگ‌) خصوصی، دولتی و عمومی برای استفاده حداکثری از امکانات ملی و نهادهای فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در راستای تولید و ارتقاء فرهنگ مصرف،
ماموریت دادن به ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور به منظور بررسی مشکلات و چالش‌های دست‌اندرکاران صنایع و خدمات دانش‌بنیان از طریق تعامل مستقیم و شفاف و مبتنی بر شاخص‌های از پیش تدوین شده با قید مهلت ۹ ماه.
اجرایی شدن آمایش آموزش عالی همکاری وزارتخانه‌های علوم و بهداشت
در ادامه این بخش همچنین موارد ذیل نیز پیشنهاد شده است:
تاکید و تقویت عملیاتی و اجرایی شدن آمایش آموزش عالی در کشور از طریق ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با همکاری وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تشکیل هیئت اندیشه‌ورز پیرامون پیگیری مستمر رونق تولید و علم نافع در ستادراهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور.

در بخش مربوط به اقدامات تبلیغی و ترویجی نیز موارد ذیل مورد اشاره قرار گرفته است:
الزام وزارت صنعت، معدن و تجارت به برگزاری شش نمایشگاه منطقه‌ای و بین المللی کالاهای دارای فناوری بالا (HI-TECH) تولید کشورمان با حمایت شایسته وزارت امور خارجه با قید مهلت ۱۰ ماه،
الزام سازمان صدا و سیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تولید برنامه‌های فرهنگی و تبلیغی موثر که مستقیم یا غیر مستقیم موجب تامین سرمایه و مشارکت برای تولید شود با قید مهلت ۱۲ ماه و الزام به ارائه گزارش فصلی.

طراحی ساز وکار مناسب برای الزام دستگاه‌های دولتی به خرید از شرکت‌های دانش‌بنیان، طراحی ارز دیجیتال ایرانی با رویکرد فراملی با همکاری بخش خصوصی در یکی از دانشگاه‌های کشور برای رونق تولید و ایجاد کارگروه ویژه کشورهای هدف در حوزه دیپلماسی علم و فناوری به منظور اشتراک گذاری و تبادلات مرتبط به منظور حل مشکلات کشور.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا