مدل کسب و کار

مدل کسب و کار – بخش دوم: تست و ارزیابی

Date and Time:

۱۳۹۹-۰۶-۱۳ ۰۴:۳۰ - ۰۷:۳۰

۱۳۹۹-۰۷-۰۲ ۰۵:۳۰ - ۰۸:۳۰

برگزاری در:

خانه کارآفرینی بین المللی

همرسانی در شبکه های اجتماعی:
ظرفیت رویداد: 15 (11 ظرفیت خالی)
به تقویم خود اضافه کنید
رویداد به پایان رسیده.

About The Events

صاحبان کسب و کار، گاها بجای صرف وقت بیشتر برای طراحی مدل کسب و کارشان بیشتر وقت خود را برای، تعریف محصول و حواشی آن صرف می کنند تا نشان دهند چگونه برای مشتری خود ارزش آفرینی خواهند کرد، اما به ندرت به این موضوع می پردازند که این ارزش چگونه به کسب و کاری سودآور تبدیل می شود.

طراحی مدل کسب و کار این امکان را به صاحبان کسب و کارهای کوچک و متوسط و کارآفرینان می‌دهد که با در نظر گرفتن عوامل کلیدی موفقیت، شایستگی‌های محوری برای دستیابی به موفقیت در کسب‌وکار مورد نظر را معین و مشخص کنند با چه روش و مدلی این شایستگی‌ها را فراهم خواهند کرد. نکته‌ای که باید رعایت شود این است که الزامات موفقیت در کسب و کار باید تا جایی که امکان‌پذیر است محدود به مهم‌ترین الزامات شود و با نگرشی استراتژیک انتخاب شوند نه جزئی نگر.

تفاوت هایی بین “طرح کسب و کار” و “مدل کسب و کار” وجود دارد که اگر بخواهیم به اختصار به بگوییم: طرح کسب و کار یا Business Plan به توصیف فعالیت شرکت شما می پردازد. این سند مکتوب اهداف عملیاتی و مالی شرکت شما برای آینده و نقشه ی پیشنهادی آن برای رسیدن به این اهداف را تبیین می کند. یک طرح کسب و کار توصیف می کند شما شرکت خود را چگونه و کجا اداره خواهید کرد. مدلی که برای کسب و کار خود انتخاب کرده اید (Business Model) به تفصیل و با جزئیات در طرح کسب و کار شما آورده می شود.

اینکه چگونه و کجا شرکت خود را اداره می کنید مدل کسب و کار شما را تشکیل می دهد. مثلاً فرنچایز یک مدل کسب و کار است. یک فروشگاه آنلاین، خرده فروشی لوازم منزل و کسب و کار های خانگی و غیره همگی مدل محسوب می شوند. اینکه چگونه محصولات یا خدمات خود را به مشتریان می رسانید نیز می تواند بازگوکننده ی مدل کسب و کار شما باشد. ارسال مستقیم کالا یکی از شیوه های تحویل محصولات به مشتری است. ارسال کالا از انبار نیز یکی دیگر از شیوه های معمول تحویل کالا به مشتریان محسوب می شود.

مدل کسب و کار از طرف دیگر نشان می دهد کسب و کار شما چگونه پول در می آورد. مدل کسب و کار فرایند های پولی را با تمرکز روی بزرگ ترین جریان درآمدی کسب و کار شما ساده می کند. برای مثال، یک خوار و بار فروشی ممکن است اقلام متعددی را به فروش برساند و در کنار آنها خدمات جانبی دیگری نیز ارائه دهد. اما مدل کسب و کار تنها بزرگترین منبع درآمد را به رسمیت می شناسد که در این مثال همان فروش اقلام معمول فروشگاه است.

اما طرح کسب و کار، طرح، چرایی حضور شما در دنیای کسب و کار را با جزئیات توضیح می دهد. شاید شما بخواهید خدمات مدیریتی با کیفیت و مقرون به صرفه به کسب و کار های کوچک ارائه دهید. یا شاید قصد دارید در یک منطقه ی تجاری شلوغ و پر تردد کافه ای باز کنید و در آن قهوه، چای و دمنوش های خاص عرضه کنید.

طرح ها معمولاً با خلاصه از کلیات کسب و کار و بیانیه ی مأموریت آغاز می شوند. این خلاصه توصیف چکیده شده ای از فعالیتی است که شرکت شما انجام می دهد، به همراه برنامه ی شما برای به موفقیت رساندن آن. صاحبان کسب و کار با این هدف خلاصه ی مدیریتی را در طرح های خود وارد می کنند که تصویری اجمالی از شرکت خود در اختیار مدیران، سرمایه گذاران و دیگر طرف های ذی نفع قرار داده باشند. نام، نوع، مکان و تاریخ آغاز … کسب و کار شما یک بخش از طرح کسب و کار است. یک بخش دیگر آن نیز به مدارک و سابقه ی کاری شما اختصاص می یابد؛ صاحبان کسب و کار ها گاهی اوقات با هدف افزودن جزئیات بیشتر، رزومه ی کاری خود را نیز به آن الحاق می کنند. طرح کسب و کار، محصولات یا خدمات شما را به علاوه ی استراتژیهایی که برای بازاریابی آنها در نظر دارید فهرست می کند.

آن دسته از صاحبان کسب و کار که به دنبال وام و دیگر منابع سرمایه هستند باید اطلاعات مالی را نیز به طرح های خود اضافه کنند. وام دهندگان و سرمایه گذاران بالقوه، بیانیه های فعلی و گذشته ی شما را بررسی می کنند تا ببینند در گذشته امور مالی کسب و کار خود را چگونه مدیریت کرده اید. آنها باید بدانند چقدر سرمایه نیاز دارید، چرا به آن نیاز دارید و اگر به جای سرمایه به دنبال وام هستید، برای بازپرداخت وام خود چه طرحی دارید.

تجهیزات و حتی تعداد نفراتی که برای تحقق جزئیات مدل کسب و کار به آنها نیاز خواهید داشت نیز بخشی از طرح شما محسوب می شوند.

مخاطبان این کارگاه آموزشی:

، مدیران شرکت‌ های کوچک و متوسط، دانش آموختگان دانشگاهها، کارجویان، کارآفرینان، مدیران توسعه ای، مدیران سازمان ها و موسسات دولتی، کارشناسان و کلیه علاقمندان به توسعه فعالیتهای بین المللی.

سرفصل های کارگاه:

دوره دوم (تست و ارزیابی)

*مدل PESTLE
*تست استرس مدل
*مدل مالی
*بررسی میزان سود به وسیله PROFIT CALCULATOR
*توسعه چابک
*بیزینس مدل چابک

افرادی که نباید در این کارگاه شرکت کنند!

تفاوت افراد موفق با سایرین، جسارت آنها در اصلاح و تغییر خود و محیط اطرافشان است. شما در مورد خودتان چگونه قضاوت میکنید؟

اگر در طول روز با عبارات زیر زندگی میکنید این کارگاه کمکی به شما نخواهد کرد:

 • از تمام شرایط اطرافم راضی هستم و لازم نیست چیزی تغییر کند،
 • الان سرم خیلی شلوغه و حوصله این مسخره بازی ها را ندارم،
 • اوضاع درست بشو نیست،
 • هزینه این دوره ها خیلی زیاده و ارزشش رو نداره،
 • بعید می دونم من بتوانم کاری از پیش ببرم،
 • این کارها از امثال من گذشته،
 • آینده افراد با آموزش تغییر نمیکنه،
 • ذات من همینه، من هیچی نمیشم،
 • این موسسات فقط به فکر جیب خودشون هستند،
 • مگه هرکی این دوره را شرکت کرده الان پدر تجارت شده؟
 • تجارت فقط پول و پارتی می خواد؟!
 • ….

برگزاری در:

دکمه بازگشت به بالا